
| Startsidan Gästhamnar Nyheter Köp&Sälj Recensioner Foto Forum Länkar Min sida Nyhetsbrev Om Båtsidan |
Bli medlem Logga in |
|
Funktioner Tipsa en kompis Kommentera artikel Senaste nyheterna Allt för sjön 2010 Marin kollektion tar Tenson tillbaka till seglarrötterna Bokrecension: Stora boken om segling Nyhet: Finn Flyer 42 VanDerHeijden Steelyachts till Sverige Nya Salona 44 - Sportig elegans och prestanda Bok: Från Kattegatt till Skagerack Antalet besökare ökade på båtmässan - Båtbranschen har vind i seglen Mike Perham yngste världsomseglaren Marina boknyheter hösten 2009 Öppna Varv med flera nyheter Skinnarmo klarade Nordostpassagen Listerby skärgård blir hänsynsområde Bokrecension: Hårt väder till havs Brandbåten vid Slussen hotad Marina reservat på gång i Stockholms skärgård Båtlivet vid åskoväder VM i vindsurfing avgjord i Motala Folkfest vid Roslagsloppet 2009 Lysekil VM i dammatchracing bjöd på dramatik Läs även |
Startlistan för VM i dammatchracing klar2009-05-24 Nu är samtliga deltagare klara inför sommarens VM i dammatchracing i Lysekil. Den 16-17 maj genomfördes den sista svenska kvalseglingen under Nordic Women’s Match Racing Tour i Skovshoved, Danmark. Det fanns en plats i form av ett wild card kvar att tillgå. Platsen kneps av seglingsveteranen Marie Björling som gjorde sin första start efter ett två år långt uppehåll.
Tävlingen i Skovshoved blev jämn och intensiv in i det sista. Till slut kunde Marie Björling med besättning bärga hem en god fjärdeplats. Det var inte illa, med tanke på att tävlingen var den allra första efter ett två år långt uppehåll. Det räckte dessutom för att vinna det svenska kvalet och få den sista platsen i VM. Maries plats i VM-tävlingen innebär att alla de högst rankade dammatchingskepparna kommer till start under VM-tävlingarna i sommar. Senast Marie ställde upp var år 2007, då hon kom tvåa. Vann gjorde Linda Rahm.
De andra skepparna som redan kvalat är vinnaren från 2007 och 2008 Linda Rahm från Sverige, Anna Kjellberg från Sverige, Caire Leroy och Christelle Philippe från Frankrike, Lucy MacGregor från Storbritannien, Lotte Meldgaard Pedersen och Camilla Ulrikkeholm från Danmark, Sally Barkow från USA, Silke Barkow från Tyskland samt Katie Spithill och Nicole Souter från Österrike. Dammatchracing är en sport som ökar i intresse, inte minst för att tävlingsformen är så publikvänlig. Båtarna möts i spännande och händelserika dueller och alla åskådare kan lätt hänga med i de regler som gäller. Det gäller helt enkelt att ta sig igenom en bana och komma i mål först. För besättningen är det däremot enormt mycket taktik och teknik som gäller för att vinna. Båtarna som används inom dammatchracing är av typen DS37 Match Racer och antalet besättningsmedlemmar är begränsat till sex stycken. Och tack vare att seglingsgrenen fått OS-status från och med London-OS år 2012 höjs ribban rejält bland besättningarna. VM:et i sommar blir en viktig startpunkt för framtida satsningar.
Lysekil Women's Match anordnas för femte året i rad. Med sin stora vinstsumma om 50 000 Euro är den i år den största matchracingsseglingen för damer. Då årets tävlingar dessutom fått VM-status, finns ett extra stort intresse för tävlingarna. Det är Sailnet Lysekil AB som är arrangörer och huvudsponsorer är Preem och Stena Bulk. Dessutom är Carpe Diem Beds of Sweden, Concordia Maritime, Sebago och Lysekils Kommun partners i tävlingen. Under tävlingshelgen kommer publiken kunna njuta av spännande båtdueller och mängder med shower och nöjen. Måns Zelmerlöv och Alcazar spelar i Havsbadsparken och inträdet dit är fritt. Ett helt gäng med stand up-komiker passar på att ha turnéavslutning i samband med prisutdelningen. Dessutom kommer en äkta auktion att gå av stapeln. Auktionsförrättare är Peder Lamm och alla åskådare får ta med sig föremål som kan säljas. Samliga bilder är tagna av Dan Ljungsvik år under 2008 års tävlingar för Lysekil Women's Match. |
Nyhetsbrev
Prenumera på Båtsidans nyhetsbrev med de senaste båtnyheterna, båtannonser och gästhamnsnyheter. Helt kostnadsfritt.
Nya båtbilder
|
![]() Copyright Båtsidan.com 2004-2008 |







