Båtsidan - Allt om båtar, segelbåtar, motorbåtar, gästhamnar
  Startsidan   Gästhamnar   Nyheter   Köp&Sälj   Recensioner   Foto   Forum   Länkar   Min sida   Nyhetsbrev   Om Båtsidan
Bli medlem  Logga in  


Funktioner

Dela |

Tipsa en kompis
Kommentera artikel

Senaste nyheterna

Allt för sjön 2010
Marin kollektion tar Tenson tillbaka till seglarrötterna
Bokrecension: Stora boken om segling
Nyhet: Finn Flyer 42
VanDerHeijden Steelyachts till Sverige
Nya Salona 44 - Sportig elegans och prestanda
Bok: Från Kattegatt till Skagerack
Antalet besökare ökade på båtmässan - Båtbranschen har vind i seglen
Mike Perham yngste världsomseglaren
Marina boknyheter hösten 2009
Öppna Varv med flera nyheter
Skinnarmo klarade Nordostpassagen
Listerby skärgård blir hänsynsområde
Bokrecension: Hårt väder till havs
Brandbåten vid Slussen hotad
Marina reservat på gång i Stockholms skärgård
Båtlivet vid åskoväder
VM i vindsurfing avgjord i Motala
Folkfest vid Roslagsloppet 2009
Lysekil VM i dammatchracing bjöd på dramatik

Läs även



Sjödagar på Åland i juli

2009-06-03 Årets Sjödagar på Åland är kanske den största begivenheten på öarna för året. Det tycker i alla fall mängder med besökare. Alltfler söker sig hit varje år för att träffas, äta gott, uppleva genuint hantverk och följa de spännande kappseglingarna med traditionella båtar.


Den som verkligen vill uppleva ett livat båt-Åland ska bege sig till de vackra Östersjööarna under mitten av juli. Mellan den 14 och den 19 juli anordnas nämligen de årliga Sjödagarna, av många ansedd som Ålands verkliga höjdpunkt för året.

Platsen för Sjödagarna är främst i Sjökvarteret i Mariehamns Österhamn och på Ålands sjöfartsmuseum och i museifartyget Pommern. Det festas även loss i Degerby på Föglö och invid Lemströms kanal.

Det händer vid Sjökvarteret
Sjökvarteret är den naturliga mötesplatsen under Sjödagarna. Här samlas mängder med skutor och träbåtar och i kvarteret myllrar det av gäster både långväga ifrån och från orten på den stora marknaden med hantverk och i restaurangerna. Mängder med aktiviteter utlovas för barnen. Under kvällarna ges musikevenemang och andra uppträdanden. Till och med en papegojträff är inplanerad.

Båtverkstäder, smedjor och Båt- och skeppsbyggerimuseet kommer att ha öppet och hålla visningar under dagtid. Även segelfartyget Estelle tar emot gäster i hamnen och erbjuda ett eget program. Entrén är gratis till hela Sjökvarteret förutom till museet där inträdet kostar 4 euro.

Barnens dag
Den 19 juli är det barnens dag hela dagen lång. Pippi Långstrump kommer tillsammans med mängder av djur och underhåller. Mängder med aktiviteter som barkbåtetäljning och ansiktsmålning sker den dagen.

Kappseglingar
Traditionella fartyg visas den 14 juli i Degerby på Fåglö. Då blir det livat värre i hamnen med levande musik och fest. Givetvis får besökare syna fartygen närmare i sömmarna under kvällen. Åskådarna får sedan se vad båtarna går för genom en spännande kappsegling mellan Föglö och Mariehamn. Starten går på förmiddagen den 15 juli och båtarna räknas komma i mål under tidiga kvällen.

Skonaren Linden eller skonerten Nordboen kommer att finnas på plats. Under dagarna erbjuds fyratimmarskryssningar varje dag. Under färden bjuds det på fisksoppalunch, dragspelsmusik och båtduidning under färden. Priset är 65 euro för vuxna och 32,50 euro för barn.

Det blir också kapprodd med traditionella åländska träbåtar där de olika kommunerna på Åland tävlar mot varandra.

Stor Kanalfest
Den årliga Kanalfesten genomförs i år den 19 juli. Platsen för evenemanget är Lemströms kanal och det blir den femte Kanalfesten i ordningen. Den lär bli större och roligare än någonsin.

  Kommentera

Namn:

Epost:



Ange koden från bilden:











Nyhetsbrev
Prenumera på Båtsidans nyhetsbrev med de senaste båtnyheterna, båtannonser och gästhamnsnyheter. Helt kostnadsfritt.
E-post:
Nya båtbilder

Djäknesundet
Foto: Måns Suneson


Sjökort & verklighet stämmer...
Foto: Bengt christiansson


in i Ekens skärgård
Foto: Bengt christiansson



Foto: Ingela & Bengt Christiansson




Copyright Båtsidan.com 2004-2008