Båtsidan - Allt om båtar, segelbåtar, motorbåtar, gästhamnar
  Startsidan   Gästhamnar   Nyheter   Köp&Sälj   Recensioner   Foto   Forum   Länkar   Min sida   Nyhetsbrev   Om Båtsidan
Bli medlem  Logga in  


Funktioner

Dela |

Tipsa en kompis
Kommentera artikel

Senaste nyheterna

Allt för sjön 2010
Marin kollektion tar Tenson tillbaka till seglarrötterna
Bokrecension: Stora boken om segling
Nyhet: Finn Flyer 42
VanDerHeijden Steelyachts till Sverige
Nya Salona 44 - Sportig elegans och prestanda
Bok: Från Kattegatt till Skagerack
Antalet besökare ökade på båtmässan - Båtbranschen har vind i seglen
Mike Perham yngste världsomseglaren
Marina boknyheter hösten 2009
Öppna Varv med flera nyheter
Skinnarmo klarade Nordostpassagen
Listerby skärgård blir hänsynsområde
Bokrecension: Hårt väder till havs
Brandbåten vid Slussen hotad
Marina reservat på gång i Stockholms skärgård
Båtlivet vid åskoväder
VM i vindsurfing avgjord i Motala
Folkfest vid Roslagsloppet 2009
Lysekil VM i dammatchracing bjöd på dramatik

Läs även



Öppna Varv med flera nyheter

2009-10-15 Helgen den 21-23 augusti arrangerade varven på Orust båtfesten Öppna Varv. Under helgen visades över 150 båtar på fyra varv på ön och en helt ny tillbehörsutställning genomfördes. Ett stort dragplåster var världsomseglaren Arne Mårtensson, nyss hemkommen efter tre år på haven.


Nord West 370 SportsTop var en av nyheterna på årets Öppna Varv.

Öppna Varv är Sveriges största flytande båtmässa. För många är det en verklig båtfest när varven på Orust norr om Göteborg gör gemensam sak och visar upp sina segel- och motorbåtsmodeller för besökare. Samtidigt bjuds båtvarv från hela Sverige in för att visa sina modeller. Över 150 olika modeller över 7,5 m visades under en fullspäckad helg. De flesta båtar som visades var segelbåta och alla modeller visades i sitt rätta element: på vattnet. På Vindö genomfördes en stor båttillbehörsutställning som utökats enormt tack vare Vindöns nya båthall. Över 90 stycken utställare visade upp sina produkter i båthallen och i hamnen.

Öppna Varv
Upptakten till Öppna Varv var den öppna dag som Najad anordnade varje år för sina kunder. Det gav ett intresse för kunderna att få komma en särskild dag på året och se alla modeller "in action". Arrangemanget växte och är så idag Sveriges största flytande båtmässa. Första året för den gemensamma tillställningen var år 1996. Arrangörer är Sweboat, Hallberg-Rassy Varvs AB, Najadvarvet, Malö Yachts, Nord West Yachts, Regina av Vindö Yachts och Vindö Marin. Sweboat är en intresseförening för båtbranschföretagare. Totalt finns det ca 400 medlemmar i Sweboat.

Inför Öppna Varv skickar företaget ut mängder med inbjudningar till kunder runt om i världen som lotsas runt och underhålls över helgen. Allmänheten får på dagtid njuta av att se de nya båtarna, och kanske visa sitt intresse för köp. Under helgen passade Malö Yachts på att fira lite extra. I år fyller varvet 70 år.

Arne Mårtesson
I år var Handelsbankens förre VD Arne Mårtensson ett extra starkt dragplåster. Han bytte bokstavligen kontorslivet för de öppna haven. Efter en världsomsegling om tre år låg hans båt Yaghan i Ellös hamn under helgen. Yaghan är en 62 fots Hallberg-Rassy. Arne passade även på att hålla en välbesökt presentation där han berättade om sina strapatser, och sina framtida planer. För att återgå till kontorsstolen igen verkar inte vara något alternativ. Havet är mer lockande.

Nya modeller
Bland båtmodellerna fanns hela 25 båtnyheter. Bland annat var det världspremiär för Arcona 340, Finn Flyer 36, Hallberg-Rassy 310, Hallberg-Rassy 48 (ny layout), Najad 410 och Maxi 1060. Flera andra båtar som visades var nya för den svenska marknaden, till exempel Atlantic 805, T-34 och Dufour 405. Mest uppmärksamhet fick Nord West 370 SportsTop. Båtens styrsystem är helt elektroniskt och drivs med ett IPS-system från Volvo Penta. Föraren styr med hjälp av en joystick. Upp till fyra joysticks kan installeras i en och samma båt. Namnet SportsTop har givits modellen tack vare det motordrivna taket.

Med på mässan var också husbåten Vågen. Husbåten är 50 kvadratmeter stor och en udda fågel i båtsammanhang. Men hon kan faktiskt komma upp i tio knop tack vare två stycken 140-hästars dieseelmotorer och två bogpropellrar. Designen liknas vid en hybrid av ett strykjärn och en ubåt...

  Kommentera

Namn:

Epost:



Ange koden från bilden:











Nyhetsbrev
Prenumera på Båtsidans nyhetsbrev med de senaste båtnyheterna, båtannonser och gästhamnsnyheter. Helt kostnadsfritt.
E-post:
Nya båtbilder

Djäknesundet
Foto: Måns Suneson


Sjökort & verklighet stämmer...
Foto: Bengt christiansson


in i Ekens skärgård
Foto: Bengt christiansson



Foto: Ingela & Bengt Christiansson




Copyright Båtsidan.com 2004-2008