Båtar > Segelbåtar > Albin Vega
Albin
Segelbåt

Albin Vega

Även känt som: Vega 27

Albin Vega är en svensk långkölad familje- och långfärdssegelbåt konstruerad av Per Brohäll. Båten har fyra kojplatser, ståhöjd i ruffen och en praktisk inredning med förpik, salong, pentry och toalett. Den är känd som en stabil och lättseglad allvädersbåt med goda egenskaper även för längre färder.
Längd8.25 m
Bredd2.46 m
Djupgående1.17 m
TillverkareAlbin Marin AB
KonstruktörPer Brohäll
Konstruktionsår1966
LYS-tal1.00
SRS-tal0.817
SRS utan undanvindsegel0.791
SRS S/H0.809
SRS S/H utan undanvindsegel0.785
Längd i vattenlinjen7.00 m
Höjd10.50 m (över vattenlinjen)
Vikt2300 kg
Kojplatser4 st
Antal personer6 st (typgodkänd för)
Ruffhöjd1.75 m
Rekommenderad motorInombordare
Toppfart6.00 knop
Bränsletank35 liter
Vattentank65 liter
Introduktionspris36 000 kr
SkrovtypEnkelskrov
Produktionsstart1966
Produktionsstopp1980
Antal producerade3400
KonstruktionSkrov i sprutat enkellaminat av glasfiberarmerad plast, modifierad långköl med järn/blyballast och kölmonterat roder. Mastheadrigg med mast stående på rufftaket.
Kölvikt920 kg
KölmaterialJärn/bly
KöltypLångköl
Storsegel14.80 kvm
Genua 119.70 kvm
Genua 28.90 kvm
Självslående fock13.50 kvm
Stormfock5.40 kvm
Spinnaker47.00 kvm
RiggMastheadrigg
Övrigte-mått

Ändra båtfakta

Vad tycker du om Albin Vega?

Besökarnas bilder på Albin Vega

  • Interiör i en Albin Vega. Foto: Eric Carlstedt
    Interiör i en Albin Vega.
    Foto: Eric Carlstedt
  • Albin Vega nr 3000 fotograferad på land, 1976. Foto: Eric Carlstedt
    Albin Vega nr 3000 fotograferad på land, 1976.
    Foto: Eric Carlstedt
  • Albin Vega nr 2000 framför Albin Marins fabriksbyggnad, 1973. Foto: Eric Carlstedt
    Albin Vega nr 2000 framför Albin Marins fabriksbyggnad, 1973.
    Foto: Eric Carlstedt
  • BÅTLYFT Foto: o-s stawåsen
    BÅTLYFT
    Foto: o-s stawåsen
    Plats: hönsäter
  • VAXAD O KLAR Foto: o-s stawåsen
    VAXAD O KLAR
    Foto: o-s stawåsen
    Plats: HÖNSÄTER
Har du fler bilder på Albin Vega? Lägg gärna upp dem – tillsammans gör vi sidan mer levande.

Frågor

Har du frågor eller funderingar kring Albin Vega? Ställ din fråga i vårt båtforum.

Ställ en fråga

Vad tycker du om Albin Vega?

Har du erfarenhet av Albin Vega och vill dela med dig genom att skriva en recension?

Skriv en recension