Båtar > Motorbåtar > Bonum 255
Motorbåt

Bonum 255

Även känt som: Bonum 25, Bonum 25-255

Bonum 255 är en svensk dubbelruffad familje- och kabinmotorbåt med förruff, skyddad styrplats, sittbrunn och separat akterruff. Planlösningen erbjuder fyra till fem kojplatser beroende på hur bäddbar sittgrupp räknas, samt pentry och toalett. Modellen är avsedd för ekonomisk semester- och utfärdskörning och brukar vara utrustad med inombordsdiesel och rak axel.
Längd7.60 m
Bredd2.60 m
Djupgående0.80 m
TillverkareBonum Marin AB
KonstruktörPer Brohäll
Konstruktionsår1984
Längd i vattenlinjen7.50 m
Vikt2100 kg
Kojplatser5 st
Rekommenderad motoryanmar
Toppfart12.00 knop
Bränsletank110l liter
Vattentank130l liter
SkrovtypHalvplanande
KonstruktionGlasfiberbåt med halvplanande skrov, inombordsmotor och rak axel. Skrovet är samma grundkonstruktion som på Albin 25 De Luxe, medan däck, överbyggnad och styrhytt utvecklades av Bonum Marin.

Ändra båtfakta

Vad tycker du om Bonum 255?
Tillsammans gör vi sidan bättre
Det finns ännu inga bilder på Bonum 255. Har du en? Dela den så hjälper du andra båtägare.

Recensioner Bonum 255

Av: Anders Lindqvist (gäst) · 2026-07-23 17:25 4/5
Mycket trevlig familjebåt med goda ytor, går stadigt i sjön. Kan rulla lite om man får vågor snett bakifrån. Bäst ekonomi vid 8–10 knop, ekonomisk både i bränsle och försäkring – gör båten till ett bra köp.
Av: Bonum (gäst) · 2007-12-14 14:06 5/5
Årsmodell: 1986
Riktigt bra familjebåt! Gott om utrymme och perfekt med akterruff för gästerna. Bra gång och billig i drift. Det är som en liten sommarstuga på sjön. Vi kan varmt rekommendera denna typ av båt. Tyvärr ser man den sällan till salu.

Frågor

Har du frågor eller funderingar kring Bonum 255? Ställ din fråga i vårt båtforum.

Ställ en fråga

Vad tycker du om Bonum 255?

Har du erfarenhet av Bonum 255 och vill dela med dig genom att skriva en recension?

Skriv en recension