Båtar > Segelbåtar > Inferno 31
Segelbåt

Inferno 31

Även känt som: Crown 31, Finngulf 31, Saint 313

Inferno 31 är en snabb och lätthanterlig nordisk segelbåt av typen cruiser-racer, ritad av Håkan Södergren. Båten har partialrigg, fenköl och en planlösning med pentry, stickkoj och sammanlagt omkring sex kojplatser. Den kombinerar kappseglingsinriktade seglingsegenskaper med familjekomfort för kustsegling.
Längd9.45 m
Bredd3.00 m
Djupgående1.65 m
TillverkareFinngulf Marine
KonstruktörHåkan Södergren
Konstruktionsår1983
LYS-tal1.15
SRS-tal0.940
SRS utan undanvindsegel0.918
SRS S/H0.927
SRS S/H utan undanvindsegel0.908
UtrustningSGV
Längd i vattenlinjen7.80 m
Höjd15.50 m (över vattenlinjen)
Vikt4300 kg
Kojplatser6 st
Antal personer6 st (typgodkänd för)
Rekommenderad motorVolvo Penta 2002 18 hk
SkrovtypFenköl med separat roder
Produktionsstart1983
KonstruktionPlastbåt med handupplagt skrov och däck i sandwichkonstruktion med balsa som distansmaterial. Fenköl med blybarlast och separat roder.
Kölvikt1900 kg
KölmaterialBly
KöltypFenköl
Storsegel31.40 kvm
Genua 131.60 kvm
Självslående fock19.00 kvm
Spinnaker67.00 kvm
RiggPartialrigg, genomgående mast och backstag mot tillägg

Ändra båtfakta

Vad tycker du om Inferno 31?

Besökarnas bilder på Inferno 31

  • Inferno 31 S/Y Inferna, FIN-6863, under kappsegling i Östersjön. Foto: Jukka
    Inferno 31 S/Y Inferna, FIN-6863, under kappsegling i Östersjön.
    Foto: Jukka
  • Inferno 31 S/Y Hakuna Matata, FIN-7799, tillsammans med en Finn Express 83 vid starten av Helsinki–Tallinn Race 2016. Foto: Jukka
    Inferno 31 S/Y Hakuna Matata, FIN-7799, tillsammans med en Finn Express 83 vid starten av Helsinki–Tallinn Race 2016.
    Foto: Jukka
  • Inferno 31 S/Y Hakuna Matata, FIN-7799, under segling vid starten av Helsinki–Tallinn Race 2016. Foto: Jukka
    Inferno 31 S/Y Hakuna Matata, FIN-7799, under segling vid starten av Helsinki–Tallinn Race 2016.
    Foto: Jukka
Har du fler bilder på Inferno 31? Lägg gärna upp dem – tillsammans gör vi sidan mer levande.

Frågor

Har du frågor eller funderingar kring Inferno 31? Ställ din fråga i vårt båtforum.

Ställ en fråga

Vad tycker du om Inferno 31?

Har du erfarenhet av Inferno 31 och vill dela med dig genom att skriva en recension?

Skriv en recension