Båtar > Segelbåtar > Polca 28 C
Segelbåt

Polca 28 C

Även känt som: Polka 28 C

Polca 28 C är en svensk familje- och långseglare från IC Marin, konstruerad av Ingvar Carlsson. Modellen har sex kojplatser, pentry och toalettutrymme samt en partialrigg på 7/8. C-versionen har ett något längre och uppdaterat skrov, högre kölvikt och rundare akter än den tidigare Polca 28.
Längd8.58 m
Bredd2.70 m
Djupgående1.55 m
TillverkareIC Marin
KonstruktörIngvar Carlsson
Konstruktionsår1983
LYS-tal1.03
SRS-tal0.860
SRS utan undanvindsegel0.833
SRS S/H0.847
SRS S/H utan undanvindsegel0.823
Längd i vattenlinjen7.24 m
Höjd12.00 m (över vattenlinjen)
Vikt2900 kg
Kojplatser6 st
Ruffhöjd1.00 m
Rekommenderad motor18 hk
Toppfart6.60 knop
Bränsletank30 liter
Vattentank75 liter
Skrovtypdeplacement
Produktionsstart1983
Produktionsstopp1984
Antal producerade3
KonstruktionSkrov i handupplagt enkellaminat. Däck i sandwichkonstruktion med 15 mm Divinycell som distansmaterial. Skrovet är förstärkt närmast kölen och med tre ingjutna stålprofiler tvärs över kölfickan; Polca 28 C fick dessutom förstärkt kölinfattning och rundad akter jämfört med föregångaren.
Kölvikt1400 kg
KölmaterialJärn
KöltypFenköl
Storsegel21.00 kvm
Genua 123.00 kvm
Självslående fock13.00 kvm
Spinnaker51.00 kvm
RiggPartial 7/8
ÖvrigtDen nya Polca 28 C fick ett uppdaterat skrov, något längre, förstärkt kölinfattning och den kantiga aktern har blivit rund. Kölvikten ökade till 1400 kg och nu med partialrigg 7/8 istället för masthead.

Ändra båtfakta

Vad tycker du om Polca 28 C?

Besökarnas bilder på Polca 28 C

  • Foto: Robert Wunsch
    Foto: Robert Wunsch
  • Foto: Robert Wunsch
    Foto: Robert Wunsch
  • Foto: Robert Wunsch
    Foto: Robert Wunsch
  • Polca 28 C Foto: Robert Wunsch
    Polca 28 C
    Foto: Robert Wunsch
Har du fler bilder på Polca 28 C? Lägg gärna upp dem – tillsammans gör vi sidan mer levande.

Frågor

Har du frågor eller funderingar kring Polca 28 C? Ställ din fråga i vårt båtforum.

Ställ en fråga

Vad tycker du om Polca 28 C?

Har du erfarenhet av Polca 28 C och vill dela med dig genom att skriva en recension?

Skriv en recension