Motorbåt
R.I.B unlimited 600/602
RIB Unlimited 600/602 är en lätt, öppen RIB för snabba dagsturer, transport och vattensport. Den öppna durken kunde utrustas med olika kombinationer av jockeysäten, mittpulpet, stolar och aktersoffa. Kompositdurken har integrerat halkskydd och dräneras med automatisk länspump. Det djupa V-skrovet och den låga vikten ger god prestanda även med relativt måttlig motorstyrka.
| Längd | 6.00 m |
|---|---|
| Bredd | 2.35 m |
| Märke | R.I.B unlimited |
| Tillverkare | Alpha (RIB Unlimited) |
| Konstruktör | Egil Ranvig (grundskrov) |
| Vikt | 250 kg |
| Rekommenderad motor | 50–100 utombordare |
| Toppfart | 45.00 knop |
| Skrovtyp | RIB, 24° V-botten med skida och balanssteg |
| Konstruktion | Handupplagt kompositskrov med Hypalonpontoner och lätt kompositdurk i boxkonstruktion. Skrovet bygger på Egil Ranvigs Hydrolift T-17 och har 24 graders V-botten, skida och balanssteg. |
Ändra båtfakta
Vad tycker du om R.I.B unlimited 600/602?
Tillsammans gör vi sidan bättre
Det finns ännu inga bilder på R.I.B unlimited 600/602. Har du en? Dela den så hjälper du andra båtägare.
Det finns ännu inga bilder på R.I.B unlimited 600/602. Har du en? Dela den så hjälper du andra båtägare.
Laddar upp... 0%
Frågor
Har du frågor eller funderingar kring R.I.B unlimited 600/602? Ställ din fråga i vårt båtforum.
Vad tycker du om R.I.B unlimited 600/602?Har du erfarenhet av R.I.B unlimited 600/602 och vill dela med dig genom att skriva en recension?
Skriv en recension
