Båtar > Segelbåtar > Swan 371
Swan
Segelbåt

Swan 371

Swan 371 är en finländsk cruiser-racer ritad av Ron Holland och byggd av Nautor. Båten kombinerar goda kappseglingsegenskaper med en traditionell, välutrustad cruisinginteriör i teak. Den djupa fenkölen och spadroderkonstruktionen ger effektiv kursstabilitet och goda prestanda på kryss och undanvind.
Längd11.25 m
Bredd3.45 m
Djupgående2.10 m
TillverkareNautor
KonstruktörRon Holland
Konstruktionsår1979
LYS-tal1.20
SRS-tal0.984
SRS utan undanvindsegel0.953
SRS S/H0.977
SRS S/H utan undanvindsegel0.949
Längd i vattenlinjen9.10 m
Vikt7000 kg
Kojplatser9 st
Ruffhöjd1.00 m
Rekommenderad motorBukh 20hk
Toppfart7.31 knop
Bränsletank150l liter
Vattentank250l liter
SkrovtypEnkelskrov
Produktionsstart1979
Produktionsstopp1986
Antal producerade87
KonstruktionGlasfiberarmerat plastskrov med fenköl i bly och spadroder. Masthead-sloop med aluminiummast och kölstegad mast.
Kölvikt2600 kg
KölmaterialBly
KöltypFenköl
Storsegel22.85 kvm
Genua 148.80 kvm
Genua 231.50 kvm
Spinnaker99.60 kvm
RiggMasthead

Ändra båtfakta

Vad tycker du om Swan 371?

Besökarnas bilder på Swan 371

  • Däck och överbyggnad på en Nautor Swan 371 i Kristiansand, Norge. Foto: EdoAug
    Däck och överbyggnad på en Nautor Swan 371 i Kristiansand, Norge.
    Foto: EdoAug
  • Nautor Swan 371 vid kaj i Kristiansand, Norge. Foto: EdoAug
    Nautor Swan 371 vid kaj i Kristiansand, Norge.
    Foto: EdoAug
  • Nautor Swan 371, konstruerad av Ron Holland, fotograferad i Kristiansand, Norge. Foto: EdoAug
    Nautor Swan 371, konstruerad av Ron Holland, fotograferad i Kristiansand, Norge.
    Foto: EdoAug
Har du fler bilder på Swan 371? Lägg gärna upp dem – tillsammans gör vi sidan mer levande.

Frågor

Har du frågor eller funderingar kring Swan 371? Ställ din fråga i vårt båtforum.

Ställ en fråga

Vad tycker du om Swan 371?

Har du erfarenhet av Swan 371 och vill dela med dig genom att skriva en recension?

Skriv en recension