Båtar > Segelbåtar > Amigo 23
Hej! Jag har Amigo 23:an Libra som ligger på Hinsholmen i Göteborg. Det är en härlig liten båt som seglar bra. Då menar jag att den rör sig härligt i sjön, gör det den skall men tar tar dock inte bästa höjd. Jovisst går det att segla två vuxna och två barn, vilket vi gör under några sommarveckor. Helt okej då solen lyser och man inte behöver vara ombord och knö. Jag ångrar dock att vi inte köpte en IF-båt då vi köpte båten för tre år sedan. En båt med mycket goare seglingskänsla och som inte heller behöver kosta så mycket mer. Nu skiljer det för lite i boendekvalitét för att att vi skall byta till en folkbåt.
En härlig segelbåt! Rör sig lungt och tryggt i sjön. Rymlig för sin storlek. Lagom för 1-2 personer. En familj med 2 vuxna 2 barn går också in. Bra förstabåt. Bra fortsättningsbåt också, om man vill ha små kostnader, lite jobb och få plats (nästan) överallt. Läs mer på http://www.amigo23.se
Gedigen och vacker segelbåt, betydligt "större" än sina mått - rymlig, välseglande och lättmanövrerad. Amigo 23 är min båt efter många erfarenheter och noggrannt övervägande. Prisvärd och välbyggd. Och tillräckligt liten för att kostnaderna för utrustning etc ska vara överkomliga.
Båten finns med både inombordsmotor och snurra. Snurra gör båten lättare att manövrera, medan inombordare är mer ekonomisk i drift.
Kolla Amigosällskapet http://www.amigo.eboard.com
Amigo 23
Konstruktör: Carl Andersson Konstruktionsår: 1970 LYS-tal: 0.89 SRS-tal: 0.742 SRS utan undanvindsegel: 0.724 SRS S/H: 0.733 SRS S/H utan undanvindsegel: 0.718 Längd överallt: 6.80 m Längd i vattenlinjen: 5.40 m Bredd: 2.30 m Djupgående: 1.12 m Höjd: 8.30 m (över vattenlinjen) Vikt (Deplacement): 1800 kg Kojplatser: 4 st Kölvikt: 800 kg Kölmaterial: Järn Költyp: Långköl Komplettera produktbeskrivning |
Medelbetyg: (4,3/5)
|
Ladda upp produktbild |
Recensioner Amigo 23
Av: Hans Davidsson (gäst) Datum: 2009-05-04 14:35:58 Betyg: 3/5 |
Av: Hans Nicklasson (gäst) Datum: 2007-02-28 16:55:04 Betyg: 5/5 Årsmodell: 1977 |
Av: Henrik Huldén (gäst) Datum: 2004-07-08 17:07:26 Betyg: 5/5 Årsmodell: 1973 |
Båten finns med både inombordsmotor och snurra. Snurra gör båten lättare att manövrera, medan inombordare är mer ekonomisk i drift.
Kolla Amigosällskapet http://www.amigo.eboard.com
Frågor
Har du frågor eller funderingar kring Amigo 23? Ställ din fråga i vårt båtforum.
Har du erfarenhet av Amigo 23 och vill dela med dig genom att skriva en recension?
Skriv en recension