Båtar > Segelbåtar > Wasa 40 R
Segelbåt

Wasa 40 R

Även känt som: Wasa 40R

Wasa 40 R är en svensk kappseglingsinriktad cruiser/racer ritad av Leif Ängermark. Modellen utvecklades med tydlig koppling till One-Ton Cup och fick mer IOR-influerade linjer än flera av de övriga Wasa-modellerna. Trots racingbakgrunden byggdes båten med traditionell Wasa-inredning och avsikt att fungera även för bekvämt cruisingbruk. Endast omkring ett tiotal exemplar byggdes.
Längd12.29 m
Bredd3.85 m
Djupgående2.10 m
TillverkareWasa Yachts
KonstruktörLeif Ängermark
Konstruktionsår1985
LYS-tal1.29
Längd i vattenlinjen9.44 m
Vikt6668 kg
SkrovtypEnkelskrov
Produktionsstart1985
Antal producerade12
KonstruktionGlasfiberarmerad plast med fenköl och separat spadroder. Mastheadriggad slup med IOR-influerade skrovlinjer och lätt konstruktion.
Kölvikt2858 kg
KöltypFenköl
RiggMastheadriggad slup

Ändra båtfakta

Vad tycker du om Wasa 40 R?

Besökarnas bilder på Wasa 40 R

  • F.d Ragnarök Foto: Johan Ström
    F.d Ragnarök
    Foto: Johan Ström
  • Wasa 40 R Foto: Lindell.tony@live.com
    Wasa 40 R
    Foto: Lindell.tony@live.com
  • Wasa 40 Foto: Lindell
    Wasa 40
    Foto: Lindell
  • Wasa 40 R Foto: Lindell.tony@live.com
    Wasa 40 R
    Foto: Lindell.tony@live.com
  • Wasa 40 R Foto: Lindell.tony@live.com
    Wasa 40 R
    Foto: Lindell.tony@live.com
  • Wasa 40 R Foto: Lindell.tony@live.com
    Wasa 40 R
    Foto: Lindell.tony@live.com
  • Wasa 40 R Foto: Lindell.tony@live.com
    Wasa 40 R
    Foto: Lindell.tony@live.com
  • Wasa 40 R Foto: Lindell.tony@live.com
    Wasa 40 R
    Foto: Lindell.tony@live.com
Har du fler bilder på Wasa 40 R? Lägg gärna upp dem – tillsammans gör vi sidan mer levande.

Frågor

Har du frågor eller funderingar kring Wasa 40 R? Ställ din fråga i vårt båtforum.

Ställ en fråga

Vad tycker du om Wasa 40 R?

Har du erfarenhet av Wasa 40 R och vill dela med dig genom att skriva en recension?

Skriv en recension